top of page

METODY 

Do 12 tygodnia taki zabieg  można przeprowadzać ze znieczuleniem miejscowym lub pod narkozą. Kanał szyjki macicy zostaje znieczulony przez pochwę i nieco rozszerzony. Następnie przy użyciu cienkiej rurki następuje odessanie tkanki.

Od 13 tygodnia szyjka macicy musi zostać bardziej rozszerzona, a zarodek usuwany jest za pomocą przyrządów medycznych. Następnie przeprowadza się zabieg czyszczenie ścian jamy macicy metodą łyżeczkowania. Czasami kilka godzin przed zabiegiem wymagane jest podanie prostaglandyn, które uelastyczniają szyjkę macicy.

W przypadku ciąży trwającej 18 tygodni i więcej konieczne jest wcześniejsze przygotowanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu szyjka macicy jest rozszerzana, a zarodek usuwany jest za pomocą przyrządów medycznych. Następnie zawsze przeprowadza się zabieg czyszczenie ścian jamy macicy metodą łyżeczkowania. W przypadku zabiegu wykonywanego w znieczuleniu ogólnym przez igłę wbijaną w ramię podawany jest środek usypiający i przeciwbólowy. W znieczuleniu ogólnym, pacjentka śpi i nie odczuwa zabiegu. Dopiero po zakończeniu zabiegu pacjentka jest budzona. Odczuwa wówczas senność i czasami zawroty głowy. Zabieg trwa zazwyczaj 5-10 minut. Po wykonaniu operacji lekarz po zabiegu dokonuje kontroli odessanego materiału, aby uzyskać pewność, że ciąża została w całości usunięta. Zaleca się, by pacjentka pozostała w klinice przez około 3 godziny po dokonaniu zabiegu w celu upewnienia się, że nie wystąpiły żadne komplikacje.


W przypadku kobiet z ujemnym czynnikiem Rh podaje się immunoglobulinę anty -Rh. W ciągu 15 dni po zabiegu występuje niewielkie krwawienie, ilościowo mniejsze niż krwawienie miesiączkowe i utrzymuje się nieco podwyższona temperatura ciała (poniżej 37,5(C).
Po zabiegu prewencyjnie przepisywane są antybiotyki, które mają zapobiec infekcjom.

W przypadku dotkliwości i bólu piersi lub w przypadku wystąpienia laktacji, zalecane jest noszenie obcisłego biustonosza. Można przyjmować leki przeciwbólowe, takie jak Paracetamol, Ibuprofen.

Przez pierwsze 3 tygodnie po zabiegu nie można uprawiać seksu. W tym czasie nie można także stosować tamponów, pływać, ani zażywać kąpieli w wannie. Można natomiast brać prysznic.

bottom of page